wizyta u stomatologa, dentysta

Korona cyrkonowa

Zdrowie i uroda

Korony cyrkonowe są stałymi uzupełnieniami protetycznymi, a do ich wykonania stosuje się podbudowę z tlenku cyrkonu. Tlenek ten jest substancją, która w temperaturze zbliżonej do pokojowej jest krystalicznym, białym ciałem stałym. a ponadto trudno topliwym i odpornym chemicznie. Niepodważalnymi zaletami tego materiału są wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na zginanie, nie zapominając również o jego walorach estetycznych. To sprawia, że jest on szeroko stosowany w stomatologii i to nie tylko w przypadku prac w odcinku bocznym, gdzie ważna jest wytrzymałość materiału, ale także w pracach odcinka przedniego. W tymże przypadku to estetyka odgrywa dużą rolę.

Korony z tlenku cyrkonu – kiedy warto założyć?

Protetyczna korona cyrkonowa używana jest do odbudowy zniszczonych zębów. W szczególności jest ona skuteczna, kiedy utrata tkanek jest dosyć duża i zwyczajne wypełnienie kompozytowe nie ma racji bytu. Wypełnienie kompozytowe po prostu nie zapewnia odpowiedniej wytrzymałości pozostałych tkanek zęba. Najczęstszymi przyczynami zniszczeń są choroby próchnicowe, a także przebyte urazy zębów i głębokie starcia.

Kiedy jeszcze warto założyć korony z tlenku cyrkonu? To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych przebarwień zębów, a także gdy estetyka jest niezadowalająca. Piaskowanie jest także dobrą metodą na pozbycie się tego rodzaju problemów, ale są takie przebarwienia zębów, których nie da się usunąć metodami zachowawczymi. Dotyczy to przebarwień spowodowanych przyjmowaniem w dzieciństwie leków, a także powstałych po leczeniu kanałowym. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wykonanie uzupełnień protetycznych. Ich ogromną zaletą i cechą charakterystyczną jest trwałość kolorów.

Kiedy nie są wskazane korony cyrkonowe?

Protetyczna korona cyrkonowa może zostać wykonana, jeśli nad dziąsłem istnieje wystarczająca liczba tkanek, która pozwoli na utrzymanie się pracy protetycznej. W przypadku, gdy ilość pozostałych tkanek jest niewystarczająca, korona cyrkonowa może się nie utrzymać, co eliminuje jej wykonanie.

Drugim powodem, który wyklucza użycie korony cyrkonowe, jest występująca u pacjenta próchnica. Z powodu braku zapewnienia odpowiedniej suchości pola zabiegowego, korona z tlenku cyrkonu nie będzie możliwa do wykonania szczelnie. Brak tejże szczelności spowoduje dalszą destrukcję tkanek.