Zaawansowane systemy przeciwpożarowe to złożone układy i kompatybilne ze sobą instalacje, które mają za zadanie skutecznie chronić zdrowie i życie ludzkie zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia. Jednym z ich istotnych elementów mogą być kurtyny przeciwpożarowe. Czy są te urządzenia i jakie jest ich najważniejsze zadanie?
Kurtyny przeciwpożarowe – co to takiego?
Jest to ważny element systemów przeciwpożarowych, który może skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Głównym zadaniem kurtyny przeciwpożarowej jest wydzielanie stref pożarowych, co skutkuje tym, że ogień nie przenosi się dalej, np. do kolejnych pomieszczeń czy nawet budynków znajdujących się w pobliżu.
Kurtyny i rolety przeciwpożarowe składają się z płaszcza, który został wykonany z ogniotrwałych materiałów, w tym przede wszystkim włókna szklanego oraz takich komponentów jak wał, na który nawinięta jest tkanina, oraz prowadnica i napęd. Dzięki temu kurtyny ppoż łatwo się rozwijają w razie zagrożenia pożarem.
Ponadto mogą one także składać się z maskownic, które zapewniają lepsze efekty wizualne – jest to szczególnie istotne dla budynków o wysokich walorach estetycznych. Maskownice można pomalować na dowolny kolor.
Gdzie stosuje się kurtyny i rolety przeciwpożarowe?
Mają one zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zainstalowanie zaawansowanych systemów przeciwpożarowych. Są to więc przede wszystkim duże obiekty użyteczności publicznej, galerie handlowe, duże sklepy, zakłady pracy, biurowce itp. Kurtyny i rolety przeciwpożarowe zakłada się w korytarzach i pomieszczeniach, gdzie konieczne jest wydzielenie stref pożarowych. Zabezpiecza się nimi okna, zadaszenia, szyby windowe, drzwi i inne otwory, przez które łatwo może wydostać się ogień i tym samym rozprzestrzenić się na inne pomieszczenia oraz budynki.
Kurtyny ppoż kompatybilne z systemami przeciwpożarowymi
Kurtyny ppoż można otwierać ręcznie – w tym celu należy odblokować specjalny zamek lub hamulec napędu, ale nie tylko – mogą one także otwierać się samoczynnie wraz z pojawieniem się zagrożenia ogniem – w takich wypadkach ich działanie jest sprzężone z zaawansowanymi systemami przeciwpożarowymi. Ich rola jest bardzo istotna w zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia, dzięki temu, że dostępne są w różnych rodzajach, można dopasować je adekwatnie do potrzeb danego budynku.