ubytki w zębach

Ubytki klinowe – czym są i jak wygląda ich leczenie?

Zdrowie i uroda

Wiele osób uważa, że główną przyczyną powstawania ubytków w szkliwie jest próchnica. Jak się jednak okazuje, za znaczą część uszkodzeń zębów odpowiadają czynniki chemiczne bądź nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów. Czym są ubytki klinowe, co powoduje ich powstawanie i na czym polega leczenie próchnicy klinowej?

Co to są ubytki klinowe?

Ubytki klinowe, które niegdyś nazywane były ubytkami abrazyjnymi, to uszkodzenia szkliwa o pochodzeniu niepróchnicowym. Szacuje się, że nawet 40% społeczeństwa zmaga się z tą przypadłością. Każdy rodzaj ubytku bez względu na to jaka jest jego przyczyna, wymaga interwencji lekarza. W innym razie może dojść do uszkodzenia miazgi zęba, co skutkuje koniecznością zastosowania leczenia kanałowego.

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że częste i intensywne szczotkowanie zębów przynosi same korzyści naszemu uzębieniu. Niestety okazuje się, że niepozorne szczotkowanie może powodować więcej strat niż pożytku. Zbyt mało mówi się bowiem o prawidłowej technice mycia zębów. Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i zastosowanie się do zasad prawidłowego szczotkowania, jest w stanie uchronić nas przed wieloma problemami.

Jakie są przyczyny powstawania ubytków klinowych?

Ubytki klinowe, w większości przypadków, powstają skutek oddziaływania zbyt intensywnej siły fizycznej. Najprościej mówiąc – nadmierne, zbyt częste i zbyt intensywne szczotkowanie zębów może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nieprawidłowa technika mycia zębów nie jest jednak jedyną przyczyną powstawania ubytków.

Obgryzanie paznokci to niechlubny nawyk, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Często zwraca się uwagę na zniszczoną płytkę paznokcia zapominając, że ich obgryzanie uszkadza także szkliwo. Inne przyczyny powstawania ubytków klinowych to, między innymi, bruksizm.

Bruksizm to nic innego jak niekontrolowany nawyk zgrzytania zębami podczas snu. Zarówno obgryzanie paznokci jak i nocne zgrzytanie może być związane z problemami na tle nerwowym. Jest to z pewnością istotny sygnał do tego, aby oprócz lekarza dentysty odwiedzić także psychologa.

Jak wygląda leczenie ubytków klinowych?

Każdy ubytek w szkliwie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Leczenie ubytku klinowego polega na wypełnieniu braków w szkliwie specjalnym materiałem kompozytowym. Wypełnienie ubytków zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale także zapobiega powstawaniu nadwrażliwości zębów i chroni przed potencjalnym zapaleniem miazgi zębowej.