Złamanie zęba może przytrafić się nawet osobie, która w należyty sposób dba o higienę jamy ustnej. Choć urazom częściej ulegają zęby z ubytkami próchniczymi albo po leczeniu kanałowym, nie jest to regułą. Do złamania zęba najczęściej może dojść podczas żucia gumy, jedzenia kanapki lub gryzienia czegoś twardego. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy spotka to właśnie ciebie.
Co zrobić gdy złamie mi się ząb?
Po pierwsze nie panikuj. Złamany ząb nie oznacza, że nie da się go w ogóle uratować ani odbudować. Wiele zależy od tego, czy ząb się złamał, czy tylko ukruszył. Na sposób postępowania stomatologa ma wpływ także to, czy ząb jest zdrowy i czy wcześniej był leczony kanałowo.
Wszystko, co musisz zrobić, to umówić wizytę u lekarza i poprosić o to, by jej termin był jak najszybszy. Nawet jeśli złamałeś ząb, którego nie widać podczas mówienia, czy śmiania się, nie możesz go zostawić w takim stanie.
Odsłonięta tkanka sprawia, że ząb w łatwy sposób może zostać zainfekowany próchnicą. Zdarza się też, że po kilku dniach od złamania ząb zaczyna boleć, bo doszło do zakażenia.
To samo dotyczy zębów mlecznych. Dzieci podczas zabawy czasem łamią swoje pierwsze zęby. Trzeba je jednak zabezpieczać i stomatologa, by się nie psuły.
Dlaczego zęby się łamią?
Stomatolodzy mają kilka gotowych odpowiedzi na pytanie, dlaczego zęby się łamią. Niestety, najczęściej wina leży po stronie pacjenta.
Najczęściej przyczyną złamań zęba jest próchnica. Dziurawe zęby są słabsze, więc łatwo ulegają złamaniom.
Kruszenie i łamanie się zębów może być też spowodowane niedoborami fluoru oraz wapnia. Jeśli złamanie zęba przytrafiło ci się kilka razy, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania. Być może konieczna będzie suplementacja wapnia, witaminy d3 albo zmiana w diecie.
Czasem zdarza się też, że przyczyną złamania zęba jest uraz mechaniczny – wypadek, uderzenie piłką, udział w bójce. Wtedy złamać mogą się nawet zdrowe zęby.
Jak uratować złamany ząb?
Jeśli ząb jedynie ukruszył się lub złamanie nie jest rozległe, można odbudować złamany ząb przy pomocy materiału światłoutwardzalnego. Nie jest to rozwiązanie najtrwalsze, ale po kilkunastominutowej wizycie pacjent wychodzi z gabinetu bez śladu złamania.
Aby zastosować wypełnienie światłoutwardzalne, ząb musi być zdrowy, a szkliwo na nim dość mocne.
Przy rozległych złamaniach stomatolog może zaproponować założenie licówki albo korony. W skrajnych sytuacjach, gdy ząb jest mocno zniszczony, trzeba go usunąć i zamocować koronę na implancie.