uprawnienia SEP, elektrycy

Czy warto starać się o uprawnienia SEP?

Technologia Przemysł

Elektryk, który profesjonalnie traktuje swoją pracę powinien posiadać uprawnienie SEP. Sepowskie uprawnienia można uzyskać po odbyciu specjalnego kursu i zdaniu egzaminu państwowego.

Forma szkolenia

Warto dodać, że szkolenie trwa zazwyczaj jeden dzień, a egzamin jest w formie ustnej. Szkolenia odbywają się na całym terytorium kraju, dlatego raczej nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem właściwej placówki. Doświadczeni elektrycy zajmują się organizacją szkoleń, dlatego wszelkie pytania należy kierować do nich. Można wyróżnić uprawnienia elektryczne G1, uprawnienia energetyczne G2, a także uprawnienia gazowe G3. Należy pamiętać, że szkolenia elektryczne cieszą się największą popularnością, ponieważ w tej branży najłatwiej jest znaleźć pracę. Zarobki elektryków są bardzo wysokie, dlatego nic dziwnego, że każdego roku tysiące młodych ludzi chce zdobyć SEP uprawnienia. Nie ma się wcale czemu dziwić, ponieważ konkurencja jest naprawdę duża i trzeba się czymś wyróżnić. Podstawowa wiedza z elektryki już nie wystarcza, ponieważ ważne są inne umiejętności i certyfikaty. Wszystkie idzie do przodu, więc następuje stopniowa elektryfikacja kraju, dzięki której na pewno nie zabraknie miejsc pracy. Na szkolenie SEP mogą się zapisać osoby pełnoletnie, które mają przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Przygotowanie do egzaminu SEP

Oznacza to, że nie jest wcale ciężko się dostać na taki kurs, ale zdecydowanie trudniej jest już zdać egzamin. Jest on ustny i przeprowadzany przez specjalnie zebraną komisję, złożoną z doświadczonych elektryków i ekspertów. Dlatego bardzo ważne jest solidne przygotowanie oraz wiedza ze szkolenia. Zdobycie uprawnień nie powinno być problemem dla kogoś, kto szczegółowo się przygotował. Świadectwo potwierdzające zdobycie uprawnień, wydaje się w ciągu 14 dni od ukończenia szkolenia. Warto dodać, że pracodawcy jako wymóg, często podają właśnie uprawnienia SEP. Przy stanowiskach o napięciu wyższym niż 1kV, takie uprawnienia są wręcz obowiązkowe. Jeżeli wydarzy się wypadek, a pracownik nie posiadał uprawnień sepowskich to cała odpowiedzialność spada wtedy automatycznie na pracodawcę. Kursy SEP należą do szkoleń tematycznych i kończą się państwowym egzaminem. Po zaliczeniu kursant otrzymuje specjalnie przygotowany certyfikat i uprawnienia do obsługi urządzeń elektrycznych. Podczas kursu zdobywa się także wiedzę o przepisach prawnych z branży energetycznej.