ogień, pożar, sprzęt przeciw pożarowy

Czym są kurtyny przeciwpożarowe? Sprawdź poradnik

Uncategorized

Wystąpienie pożaru jest zdarzeniem, którego nie można przewidzieć. Dostępne rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających w nieruchomościach objętych pożarem. W obiektach przemysłowych można zastosować kurtyny przeciwpożarowe. W domach jednorodzinnych dobrym rozwiązaniem są rolety przeciwpożarowe.

Jak wyglądają kurtyna przeciwpożarowa?

Konstrukcja kurtyny ppoż. nie jest skomplikowana. Rozwiązanie opiera się na kasecie zawieszonej na górze konstrukcji. W kasecie spoczywa płaszcz kurtyny, który jest nawinięty na wał. Płaszcz wykonany jest z tkaniny ognioodpornej. W razie wystąpienia pożaru wysuwa się po prowadnicach zamontowanych na bokach konstrukcji. Kurtyna przeciwpożarowa montowana jest zazwyczaj w wejściach do pomieszczeń. Może również zabezpieczać fasady budynków. Kurtyna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie większość innych rozwiązań technicznych jest nieefektywna.

Jak działają kurtyny?

Kurtyny ppoż. są montowane przeważnie w obiektach użyteczności publicznej i zakładach przemysłowych. Ich podstawowym zadaniem jest szybkie wydzielenie strefy wolnej od pożaru. Kurtyny przeciwpożarowe mogą być uruchamiane automatycznie. Fakt wystąpienia pożaru jest odnotowany przez czujniki dymu i ognia. Informacja o pożarze przekazywana jest do kurtyny, która automatycznie reaguje. System może być również obsługiwany ręcznie za pomocą dźwigni. Kurtyna wysuwa się z dużą prędkością. Stanowi skuteczną barierę przeciwogniową już w ciągu kilkunastu sekund od wystąpienia pożaru

Czym są rolety przeciwpożarowe?

Roleta przeciwpożarowa to rozwiązanie podobne do kurtyny. Stosowana jest jednak głównie w budownictwie jednorodzinnym. Główną funkcją rolety jest również przeciwdziałanie przedostawaniu się pożaru w nowe strefy. Rolety mogą być umieszczane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Bariera wykonana jest zazwyczaj z blachy stalowej ocynkowanej wzbogaconej o powłokę ognioodporną. Roleta jest rozwiązaniem, w którym oprócz bezpieczeństwa postawiono również na estetykę. Może zostać łatwo dopasowana do architektury budynku.

Podsumowanie

Nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe mogą skutecznie zapobiegać skutkom pożarów. Kurtyny i rolety przeciwpożarowe to nieodzowne elementy w każdym systemie przeciwpożarowym. Warto postawić na sprawdzoną technologię po to, żeby spać spokojnie.