Kto wynalazł telefon komórkowy?

Kto wynalazł telefon komórkowy?

Biznes

Telefon komórkowy to obecnie nieodłączna część codzienności. Ciężko znaleźć kogoś, kto z własnej wolni nie posiada tego urządzenia. Nie da się zaprzeczyć, że potrafi ono wyraźnie ułatwić życie. Nie zawsze te urządzenia były tak osiągalne. Jak zaczął się ich fenomen?

Kto wynalazł telefon?

Za twórcę pierwszego telefonu uznaje się Aleksandra Grahama Bella. Faktycznie w 1876 roku szwedzki naukowiec, a jednocześnie nauczyciel muzyki, jako pierwszy opatentował swoje dzieło w Kanadzie. Nie był jednak jedyną osobą, która pracowała nad takim projektem. Niemal dwadzieścia lat wcześniej włoski wynalazca Antonio Meucci stworzył prototyp telefonu, który pozwalał na komunikację głosową. Nie opatentował jednak swojego dzieła, ponieważ nie miał na to wystarczającej ilości pieniędzy. To właśnie osoba, która pierwsza opatentuje dany wynalazek, uznawana jest za jego twórcę.

Nie tylko Meucci niemal wyparł Bella z kart historii. W 1876 roku, kilka godzin po Aleksandrze Bellu, amerykański inżynier elektryk Elisha Gray próbował opatentować swój własny projekt, jednak wtedy było już za późno.

Pierwszy telefon komórkowy – czyim jest dziełem?

W 1956 roku firma Ericsson stworzyła prototyp telefonu komórkowego, jednak nie był on zbyt przenośnym urządzeniem – prototyp był wielkości walizki i ważył czterdzieści kilogramów. Nie spełniał więc założeń telefonu komórkowego.

W takim razie kto wynalazł telefon komórkowy? Pierwszy telefon komórkowy jest dziełem amerykańskiego inżyniera Martina Coopera. 3 kwietnia 1973 roku firma Motorola zaprezentowała model Motorola DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage), który wielkością przypominał cegłę i ważył ponad kilogram. Dziesięć lat później dopuszczona została poprawiona wersja urządzenia, czyli model Motorola DynaTAC 8000x, którego waga została zredukowana do 790 gram. Pierwszy telefon komórkowy pozwalał na półgodzinną rozmowę, przy czym w trybie czuwania wytrzymywał osiem godzin. Kosztował prawie 4000 dolarów.

Kto wymyślił telefon dotykowy?

Pierwszy telefon dotykowy powstał już w 1992 roku. Został wyprodukowany przez koncern IBM i nosił nazwę Simon. Simon oprócz funkcji dzwonienia i odbierania posiadał również wbudowany kalkulator, notatnik, gry. Potrafił nawet odczytywać pocztę elektroniczną.

Prawdziwa popularność telefonów dotykowych zaczęła się, gdy Steve Jobs wprowadził na rynek iPhone’a, co miało miejsce w 2007 roku. Telefony dotykowe zaczęły wypierać te klasyczne w 2013 roku – właśnie wtedy ich sprzedaż zrównała się ze zwykłymi komórkami.