gainet dentysty

Czym zajmuje się chirurgia szczękowa?

Zdrowie i uroda

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która obejmuje zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie jamy ustnej. Większość z nich dotyczy zębów, dziąseł oraz żuchwy. Zdarzają się jednak operacje, które wykraczają poza obszar stomatologii. Tym samym, chirurg stomatolog sosnowiec musi wykazać się także wiedzą z zakresu traumatologii oraz onkologii.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w gabinecie dentystycznym

Chirurg dentystyczny sosnowiec najczęściej zajmuje się ekstrakcją zębów. Nie wszystkie zabiegi usuwania zębów musi przeprowadzać stomatolog ze specjalizacją chirurgiczną, ale sporo z nich jest mocno skomplikowana i wymaga wiedzy chirurgicznej.
Do zadań chirurga należeć będzie usuwanie korzeni zębów, które nie mogą być odbudowane oraz ekstrakcja ósemek. Te drugie, zwane zębami mądrości, umieszczone są w trudnodostępnym miejscu a ich budowana anatomiczna powoduje, że przy usuwaniu konieczna jest obecność chirurga. W wypadku ósemek, chirurg czasami musi przeprowadzić zabieg odsłaniania zatrzymanych zębów. Polega on na wycięciu tkanek miękkich i uformowaniu fragmentów dziąsła w taki sposób, by ząb miał możliwość prawidłowego wzrastania.
Do zabiegów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa sosnowiec, należą także usuwanie guzów i torbieli w jamie ustnej a także podcinanie wędzidełka. Najczęściej zabiegi te wykonywane są w tradycyjnym gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg jest krótki i, poza dyskomfortem, który wywołuje u pacjenta, nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Wszczepianie implantów

Chirurg stomatolog sosnowiec zajmuje się również wszczepianiem implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne to tytanowe śruby wszczepianie w dziąsło pacjenta. Zamiast nich podbudowa może być wykonana z cyrkonu. Rolą implantu jest zastępowanie korzenia zęba.
Po tym jak implant się zagoi, chirurg dentystyczny Sosnowiec montuje na nim koronę porcelanową lub ceramiczną. Proces gojenia trwa około sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent ma założoną koronę tymczasową. Później dopiero chirurg montuje koronę na stałe.
Implanty zębów niemalże zawsze przyjmują się w organizmie. Odrzucenie implantu może pojawić się u pacjentów z przewlekłymi chorobami, zwłaszcza dotyczącymi kości. Najczęściej jednak w takim wypadku zabiegi w ogóle nie są wykonywane.