dentysta, stomatolog

Jak odbudować utracony ząb?

Zdrowie i uroda

Przyczyną wypadania zębów najczęściej są choroby stomatologiczne: zaawansowana próchnica oraz paradontoza. Dzisiejsza stomatologia estetyczna zna jednak metody, dzięki którym można odbudować utracony ząb mimo wcześniejszych zaniedbań. Dowiedz się, jakie metody może zastosować w tej sytuacji stomatolog Rzeszów.

Most protetyczny

Most protetyczny to rodzaj protezy montowanej w jamie ustnej na stałe. Dentysta Rzeszów sobota może wykonać most dla pojedynczego zęba albo kilku zębów w jednym łuku zębowym. Warunkiem koniecznym do założenia mostu jest posiadanie zębów okalających ubytek. Na nich osadzone będą filary mostu.

Przed założeniem mostu stomatolog Rzeszów musi oszlifować zęby filarowe. Jeśli znajduje się na nich próchnica, trzeba je wcześniej wyleczyć. Potem na nich przy pomocy kleju cementowego założony będzie most z odbudowanym utraconym zębem.

Most protetyczny adhezyjny

Dentysta Rzeszów sobota także mocuje taki most na sąsiednich zębach, ale bez konieczności naruszania ich struktury. Mosty adhezyjne dokleja się do bocznej ściany zęba. To sprawia, że są mniej trwałe, ale często właśnie to wybierają pacjenci.

Most adhezyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które z przyczyn finansowych nie mogą zdecydować się na najtrwalsze korony i chcą tymczasowo wypełnić miejsce po zębie.

Zarówno w przypadku mostu tradycyjnego, jak i tymczasowego adhezyjnego, warunkiem do wykonania tej konstrukcji protetycznej są silne sąsiednie zęby. Jeśli u pacjenta występuje zaawansowana choroba przyzębia lub zęby te są mocno uszkodzone przez próchnicę, nie da się założyć mostu.

Korona protetyczna na implancie

To najdroższe, ale i najbardziej trwałe rozwiązanie dla każdego pacjenta. Odbudowa zęba na implancie wymaga sporo czasu, jednak jego efekty są najbardziej zadowalające.

Najpierw dentysta Rzeszów sobota musi wszczepić implant, czyli rozciąć dziąsło i umieścić w nim śrubę. Zwykle wykonuje się ją z tytanu, który najłatwiej zintegruje się z tkankami w dziąśle. Rzadziej wybiera się śruby ceramiczne, ponieważ są mniej trwałe.

Na śrubie lekarz wstawia łącznik, na którym zamontowana będzie korona. Pacjent ma do wyboru koronę ceramiczną, półceramiczną lub kompozytową. Korony ceramiczne są najdroższe, ale najbardziej trwałe. Najlepiej też imitują naturalne zęby.

Wstawianie koron na implancie to długotrwałe leczenie. Po wszczepieniu implantu trzeba czekać na zagojenie się rany (nawet 6 miesięcy). Dopiero po tym czasie stomatolog Rzeszów sobota może wykonać wyciski i przygotować koronę.