dentysta, stomatolog

Jakie specjalizacje może posiadać dentysta Olsztyn?

Zdrowie i uroda

Wybranie dobrego dentysty Olsztyn w dużym stopniu zależy nie tylko od specjalizacji jaką posiada da lekarz, ale również od problemu pacjentów. Jak łatwo się domyślić nie ma jednego stomatologa Olsztyn, który rozwiązałby wszystkie problemy. Aby wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny Olsztyn warto dowiedzieć się nieco więcej o podstawowych specjalizacjach.

Stomatolog ogólny i pedodonta

Stomatolog ogólny jak powszechnie wiadomo zajmuje się głównie leczeniem ogólnym, czyli leczeniem zachowawczym próchnicy. Z praktycznego punktu widzenia stomatolog ogólny jest lekarzem pierwszego kontaktu, z którym warto związać się na dłuższy czas. W dużej mierze to właśnie dzięki regularnym wizytom kontrolnym można uniknąć problemów z uzębieniem. Pedodonta to z kolei stomatolog dziecięcy, który leczy problemy z uzębieniem u najmniejszych pacjentów.

Czym zajmuje się endodonta i periodonta?

Endodonta to dentysta Olsztyn, który zajmuje się głównie leczeniem zaawansowanej próchnicy. Mowa tutaj między innymi o leczeniu kanałowym, które wymaga nie tylko wiedzy, ale również odpowiedniego sprzętu. Najlepiej wybrać gabinet stomatologiczny Olsztyn, który posiada specjalny mikroskop, dzięki któremu można dokładnie wyczyścić kanały. Periodonta zajmuje się z kolei profesjonalną ochroną dziąseł. W dzisiejszych czasach niestety coraz więcej osób ma mniejsze lub większe problemy z chorobami przyzębia.

Ortodonta i protetyk – co warto wiedzieć?

Ortodonci to stomatolodzy Olsztyn, którzy specjalizują się w leczeniu wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych. Do doświadczonego ortodonty warto udać się wtedy, gdy chcemy skorygować mniejsze lub większe nieprawidłowości żuchwy. Protetyk to nic innego jak implantolog, czyli lekarz, który zajmuje się rekonstrukcją uzębienia. Protetyk specjalizuje się w różnego typu protezach. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko mosty, ale również korony zębowe.

Chirurgia stomatologiczna

Na samym końcu warto wspomnieć o chirurgach stomatologicznych, którzy zajmują się zabiegami z zakresu inwazyjnej stomatologii szczękowej. Stomatolodzy Olsztyn w tej specjalizacji zajmują się przede wszystkim ekstrakcją, czyli usunięciem zębów. Jeżeli nie wiemy, który dentysta Olsztyn może nam pomóc to najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się do stomatologa ogólnego.