dentysta, stomatolog

Problemy z zębami – lepiej zapobiegać niż leczyć

Zdrowie i uroda

Odpowiednia dbałość o zęby pozwala zachować je do późnej starości – przynajmniej w większości przypadków, gdyż zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, na przykład urazy mechaniczne. Poza tym dbanie o zęby umożliwia uniknięcie próchnicy, nieświeżego oddechu i chorób gamy ustnej. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać takim problemom niż je leczyć.

Sposoby zapobiegania problemom jamy ustnej

Podstawę stanowi oczywiście higiena. Zęby myje się zwłaszcza dla poczucia świeżości, komfortu oraz świeżego oddechu, tak ważnego zwłaszcza w kontaktach interpersonalnych. Poza tym jednak niepozorna szczoteczka i pasta mają wielką moc: zapobiegają próchnicy, przebarwieniom szkliwa czy odkładaniu się kamienia nazębnego. Dodatkowo więc pozwalają zachować estetykę uzębienia.

Na tym jednak nie koniec, jeśli nie chce się ponosić wysokich kosztów leczenia czy wykonywania sztucznych zębów, warto systematycznie odwiedzać stomatologa celem odpowiednio wczesnego reagowania w przypadku pojawienia się próchnicy czy innych chorób jamy ustnej. Poza tym można poddawać się zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej, które wzmacniają zęby.

Inwazyjne i kosztowne zabiegi

Obecnie mocno rozwinięta stomatologia pozwala na odwracanie skutków bardzo różnych zjawisk w jamie ustnej, można leczyć zęby, usuwając ubytki próchnicze, dokonywać odbudowy zębów czy wzmacniania szkliwa. Oczywiście nawet w przypadku braków zębów można je łatwo zastąpić, wykonując na przykład implanty Toruń. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im lepszy ma być efekt zabiegu, tym więcej trzeba będzie za daną procedurę zapłacić. Przykładowo, implanty zębowe Toruń są dużo lepszym zastępstwem utraconych zębów niż mosty czy protezy, a jednocześnie kosztują kilka razy więcej.
Poza tym nawet najlepiej wykonane zabiegi nie są w stanie zastąpić natury. Materiały kompozytowe wykorzystywane do wykonywania tzw. plomb nie są tak wytrzymałe jak szkliwo, o czym najlepiej świadczy fakt, że ścierają się i wypłukują, wobec czego co jakiś czas trzeba je wymieniać na nowe. Nawet najlepiej wykonane implanty zębów Toruń nie zastępują też zębów idealnie – zawsze będzie to jednak sztuczny ząb, o czym trudno zapomnieć. Z tego powodu istotne jest, by zapobiegać próchnicy, chorobom jamy ustnej czy stracie zębów.