narzędzia dentystyczne, stomatolog

Protezy zębowe na implantach

Zdrowie i uroda

Leczenie bezzębia staje się coraz bardziej osiągalne dla większości ludzi pozbawionych zębów. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje proteza na implantach i z czym wiąże się ten zabieg.

Co to jest proteza na implantach?

Warto zaznaczyć, że takiemu leczeniu poddać można się w przypadku braku jednego lub kilku zębów. W tym celu montuje się protezę, która oparta jest na implantach. Jest to bardzo stabilne rozwiązanie, które można porównać do posiadania własnych zębów. Protezy zębowe montowane są na implantach, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia braków w uzębieniu. Implant taki wykonany jest z tytanu, jednakże obecnie stosuje się również cyrkonowe śruby, które są praktycznie tak samo stabilne i mocne. Implant taki zastępuje naturalny korzeń zęba. Warto nadmienić, że do stabilnego utrzymania wszystkich sztucznych zębów będzie potrzebna niewielka ilość zębów, ponieważ wszystkie łuki mogą utrzymać się tylko na dwóch implantach. Leczenie rozpoczyna się od konsultacji wstępnej, w czasie której lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem po to, aby dowiedzieć się, czy są jakiekolwiek przeciwskazania do takiego zabiegu. Następnie potrzebny będzie wycisk zębów, bez którego stworzenie idealnego modelu zęba byłoby niemożliwe. Co ważne, pacjent musi również mieć badania morfologiczne, po to, aby dowiedzieć się, czy aby na pewno stan pacjenta pozwala na wykonanie takiego zabiegu. Badanie morfologiczne pozwala również wskazać, czy organizm pacjenta będzie w stanie przyjąć implant.

Protezy zębowe na implantach

Jednym z kroków koniecznych do wykonania protezy zębowe na implantach będzie również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii szczęki i żuchwy po to, aby lekarze mogli mieć pełny wgląd w stan uzębienia, również w miejscach niewidocznych gołym okiem. Na tym etapie sprawdzane są również kości, zatoki szczękowe oraz nerwy w okolicach jamy ustnej.
Dopiero potem można wszczepić implanty w wyrostki zębodołowe. Warto zaznaczyć, że wszczepienie implantu trwa od 20 do 40 minut i wiąże się z tym, że pacjent będzie musiał być znieczulony miejscowo. Pełna narkoza zalecana jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Implanty zrastają się z kością przez około 3 miesiące. Gdy implanty zrosną się z kością, lekarz może naciąć dziąsło po to, aby móc odkręcić śruby do zamykania i wkręcić śruby przystosowane do gojenia. Warto wybrać zaufanego stomatologa zajmującego się implantologią.