uprawnienia SEP, szkolenie SEP do 1kv

Uprawnienia SEP – kto powinien je zrobić?

Technologia Przemysł

Na rynku pracy poszukiwani są doświadczeni i wykwalifikowani elektrycy. Jest to zawód odpowiedzialny, dlatego też większość pracodawców szuka osób z uprawnieniami. Takie uprawnienia wydawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich SEP i potwierdzają one gotowość do pracy z urządzeniami pracującymi pod napięciem do 1kv.

Uprawnienia SEP do 1KV – rodzaje

Uprawnienia sepowskie można podzielić na trzy rodzaje. Pierwsze z nich to G1 i są to uprawnienia elektryczne. Umożliwiają one pracę przy urządzeniach przesyłających czy zużywających energię elektryczną. Drugi rodzaj uprawnień obejmuje uprawnienia G2 cieplne. Dzięki nim można pracować przy montażu czy instalacji urządzeń przesyłających i wytwarzających energię cieplną. Ostatnią grupą są uprawnienia gazowe G3. Każde z tych uprawnień z pewnością przyda się elektrykowi podczas szukania pracy. Mając świadectwo ukończenia kursu, można liczyć na znacznie lepszą posadę i wyższe zarobki.

Kto może zdobyć uprawnienia elektryczne?

Wiele osób się zastanawia, czy uprawnienia SEP do 1kv może zrobić jedynie elektryk lub osoba pracująca w tym zawodzie. Na szczęście tak nie jest. Na kurs może zapisać się każdy, kto jest osobą pełnoletnią. Nie trzeba mieć doświadczenia w pracy z urządzeniami elektrycznymi czy mieć ukończonej szkoły w tym kierunku. Wystarczy, że ktoś się interesuje tą branżą lub chce w przyszłości pracować jako elektryk. Zapisując się na kurs, można zdobyć bardzo szeroki zakres wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej. Należy pamiętać, że takie uprawnienia mają ważność jedynie 5 lat, a więc po upłynięciu tego terminu należy ponownie przystąpić do egzaminu.

Kurs SEP 1kV

Uprawnienia elektryczne można zdobyć, zapisując się na szkolenie. Szkolenia organizowane są dość często na terenie całego kraju. Można skorzystać z oferty kursu stacjonarnego lub internetowego. Kurs SEP 1kV trwa jeden dzień i można zapisać się jedynie na kurs G1, G2 lub G3, a także na wszystkie z nich. Ta ostatnia opcja jest najbardziej opłacalna, gdyż zazwyczaj cena wszystkich grup jest jedynie nieco wyższa od pojedynczego kursu. Po zakończeniu szkolenia odbywa się egzamin. Nie ma się czego obawiać, gdyż każdy uczestnik, słuchając wykładów, z pewnością poradzi sobie z odpowiedzią na pytania. Pozytywny egzamin oznacza otrzymanie świadectwa potwierdzającego zdobycie uprawnień SEP.