Dentysta Łódź

Wybity ząb – co robić?

Zdrowie i uroda

Wybicie zęba to spory problem nie tylko natury estetycznej. Warto więc wiedzieć, co robić w momencie, gdy dojdzie do takiej sytuacji oraz jak zapobiegać tego typu zdarzeniom.

Od czego zacząć?

Wybicie zęba to uraz powstały najczęściej wskutek uderzenia czy upadku, np. podczas uprawiania sportu, bójki, zabawy czy kolizji drogowej. Choć zdarzenie takie zwykle powoduje niemały szok, warto natychmiast podjąć odpowiednie działania. Trzeba pamiętać, że wybity ząb często da się jeszcze uratować. Przede wszystkim konieczna jest pomoc specjalistów (polecana jest m.in. Klinika dentystyczna Łódź). Ponadto niezbędne będzie zabezpieczenie zęba w taki sposób, by nie uległ dodatkowym uszkodzeniom. Stomatolog Łódź radzi, aby nie czekać z przyjazdem do gabinetu. Często ogromną rolę odgrywa tu czas od momentu wybicia zęba.

Co dalej?

Kolejne etapy to przede wszystkim działanie specjalisty. Dentysta Łódź stara się zrobić wszystko, by pomóc pacjentowi – w wielu wypadkach ząb z powodzeniem można ocalić poprzez ponowne zamontowanie go w zębodole. Sporo zależy jednak od rodzaju urazu i tego, na ile kość została zachowana. Jeśli jednak po wybiciu nie ma możliwości uratowania zęba, na pacjenta czeka szereg innych możliwości, które oferuje współczesna stomatologia. Klinika dentystyczna Łódź proponuje m.in. rozmaite zabiegi protetyczne. Stracony ząb można zastąpić np. implantami, mostami oraz koronami. Technika działania i rodzaj przeprowadzanego zabiegu dobierane są po konsultacji i w porozumieniu z lekarzem.

Dlaczego trzeba działać?

Dla większości pacjentów główną motywacją do wizyty w klinice dentystycznej jest niewątpliwie chęć natychmiastowej naprawy wyglądu. Nie da się ukryć, że strata zęba, zwłaszcza umiejscowionego w przedniej części szczęki lub żuchwy, może być kłopotliwa i powodować ogromne kompleksy. Stomatolog Łódź podkreśla, że uroda nie jest tu jednak jedyną przyczyną. Ząb warto ocalić również dlatego, aby możliwe było normalne funkcjonowanie w zakresie podstawowych czynności, takich jak chociażby prawidłowe oddychanie i wymawianie wszystkich głosek (bez seplenienia) czy komfortowe gryzienie produktów spożywczych. Brak zęba może również być początkiem wykrzywiania się sąsiednich kości i powstania wady zgryzu.

Jak się chronić?

Na koniec warto przypomnieć, że wybity ząb to często skutek nieostrożności. Dentysta Łódź dokłada wszelkich starań, aby pomóc pacjentom, którzy ulegli takiemu zdarzeniu, jednak zawsze trzeba być uważnym i zachować zdrowy rozsądek przy wykonywaniu różnorodnych czynności. Szczególnie ważne jest zabezpieczanie zębów podczas uprawiania sportu. Osobom aktywnym fizycznie polecane są specjalne nakładki ochronne na uzębienie.