Dziecko u dentysty

Dziecko u dentysty

Zdrowie i uroda

Wizyta z dzieckiem u dentysty często wywołuje u rodziców niemałą panikę. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać – wystarczy jedynie odpowiednie przygotowanie i pewien zakres wiedzy w tym temacie. Poniżej kilka zagadnień, które najbardziej nurtują pacjentów.

Jakie zabiegi wykonywane są u dzieci?

Stomatologia dziecięca to coraz szerszy zakres różnorodnych czynności. Nowoczesne gabinety (jak np. Klinika dentystyczna Kraków) mają w swojej ofercie wiele usług związanych z małymi pacjentami. W miejscach takich wykonywane jest zarówno wypełnianie ubytków, jak i leczenie kanałowe. Poza tym warto zainteresować się lakowaniem i lakierowaniem zębów mlecznych specjalistycznymi preparatami. Gabinety stomatologiczne Kraków zajmują się również ekstrakcją, czyli usuwaniem kości. Dzieje się tak wówczas, gdy ząb dotknięty jest bardzo silną próchnicą. W niektórych przypadkach lekarz pomaga także pozbyć się „mleczaka”, który samoistnie nie wypada, przez co wyrzynający się ząb stały zaczyna krzywo rosnąć. Wszystkie zabiegi objęte są znieczuleniem.

Kiedy zabrać dziecko do stomatologa?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty to temat, który warto poruszyć. Wielu rodziców zabiera swoje pociechy do gabinetu stomatologicznego dopiero wtedy, gdy maluch skarży się na ból, krwawienie, pieczenie, lub gdy pojawia się widoczny ubytek (np. wskutek urazu mechanicznego lub próchnicy). Niestety, to zdecydowanie zbyt późno. Gabinety stomatologiczne Kraków zachęcają do znacznie szybszych wizyt – już w w wieku niemowlęcym, najlepiej zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków. Kontrola jamy ustnej i udzielenie porad w zakresie higieny może przełożyć się na dalsze zdrowie i rozwój dziecka. Pozwoli też na oswajanie malucha z lekarzem i gabinetem stomatologicznym.

Dziecko się boi – co robić?

Wizyty u stomatologa już od wieku niemowlęcego to jeden ze sposobów przyzwyczajania dziecka i zapobiegania późniejszym problemom związanym ze strachem. Poza tym trzeba z maluchem rozmawiać, tłumaczyć mu, jak ważne jest dbanie o zęby i jak wygląda praca dentysty. Warto jest również umówić się na wizytę w odpowiednim gabinecie (takim jak np. polecana Klinika stomatologiczna Kraków) jedynie w celu zapoznania z miejscem, sprzętem, akcesoriami. Absolutnie nie można straszyć dziecka ani utrwalać w jego głowie negatywnych skojarzeń z dentystą.

Klinika stomatologiczna Kraków – idealne miejsce na wizytę z dzieckiem

Aby dziecko chętnie odwiedzało gabinet stomatologa, trzeba postawić na miejsce, które dba o komfort małych pacjentów. Lekarz powinien mieć odpowiednie podejście do dzieci, wykazywać się cierpliwością i opanowaniem, potrafić rozładować stres i napięcie. Klinika dentystyczna Kraków to doskonała w takich sytuacjach opcja – bez wątpienia warto zaufać specjalistom zatrudnionym w tym gabinecie.