Próchnica

Jak można leczyć próchnicę?

Zdrowie i uroda

Próchnica to problem, z którym zmaga się ogromna ilość Polaków. Jest to choroba zębów, która szybko się rozwija i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia uzębienia. Z tego powodu tak ważne jest szybkie wykrycie i wyleczenie ognisk próchnicy. Obecnie klinika stomatologiczna Kraków stosuje nowoczesne i bezbolesne metody leczenia zębów.

Próchnica – skąd się bierze?

Próchnica jest chorobą, podczas której fermentacja kwasów przeprowadzana przez bakterie jamy ustnej, prowadzi do zniszczenia tkanek zęba. Początkowo wywołują niewielką demineralizację, która z czasem prowadzi do rozwoju próchnicy. Nieleczone zmiany z czasem zaczynają przysparzać dolegliwości bólowych i mogą być tak nasilone, że jedyną metodą leczenia okazuje się ekstrakcja zęba. Skąd bierze się próchnica? Każdy stomatolog Kraków doskonale wie, że może pojawiać się ona u osób nawet mocno dbających o mycie zębów i prawidłową higienę jamy ustnej. Brak mycia zębów po każdym posiłku to tylko jeden z czynników przyczyniających się do rozwoju próchnicy. Choroba rozwija się w głównej mierze na skutek nieprawidłowej diety bogatej w cukry. Im więcej cukru w diecie, tym więcej demineralizujących kwasów wytwarzają bakterie jamy ustnej. Podczas wizyty u stomatologa warto, by dentysta Kraków poinstruował pacjentów odnośnie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zmiany diety. Dzięki temu można uniknąć rozwoju próchnicy.

Jak leczyć próchnicę?

Stare przysłowie mówi o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. To samo dotyczy próchnicy. Najlepszym sposobem leczenia zębów jest zapobieganie powstawaniu zmian próchniczych. Stomatolog Kraków zaleca wizyty kontrolne co 6 miesięcy, a częściej odwiedzamy dentystę w celu leczeniu ubytków. Klinika stomatologiczna Kraków zawsze dobiera metody leczenia adekwatne do stanu zdrowia pacjenta, jak i stopnia zaawansowania próchnicy. Warto odwiedzić stomatologa wcześniej niż w chwili pojawienia się bólu. Im mniejszy ubytek, tym prostsze i szybsze jest jego leczenie. W przypadku niewielkich i średnich zmian, wystarczy zastosować wypełnienie. Największy problem to jednak próchnica mocno rozwinięta, która może wymagać wykonania skomplikowanego leczenia kanałowego. Alternatywą dla czasochłonnego i zwykle bardzo drogiego leczenia kanałowego, jest ekstrakcja zęba. Dentysta Kraków na podstawie wywiadu i przeglądu stanu zębów może dobrać najlepszą formę leczenia pacjenta. Warto jednak pamiętać o tym, że duże ubytki to zawsze znacznie większy ból podczas leczenia, niż w przypadku rozpoczynającej się próchnicy.