dentysta, stomatolog

Jak radzić sobie z bólem zęba do wizyty u specjalisty?

Zdrowie i uroda

Ból zęba uznawany jest za jeden z najgorszych możliwych do przeżycia odczuć bólowych. Co więcej, uporczywy ból zęba nie pozwala nie tylko skupić się na codziennych czynnościach, ale także wywołuje trudności związane ze snem. Bólu zęba nie należy bagatelizować.

Ból zęba – co zrobić?

Żadnego bólu zęba nie należy ignorować. Co najlepiej zrobić, kiedy boli mnie ząb? Oczywiście udać się z problemem do dentysty, który szybko zlokalizuje przyczynę bólu, skutecznie mu zapobiegając.

Jednakże nie zawsze można w trybie natychmiastowym dostać się do stomatologa. Zazwyczaj kliniki stomatologiczne nie stwarzają problemu z przyjęciem pacjenta z objawami bólowymi, ale różnie może się zdarzyć. Czasem obłożenie pacjentów jest tak duże, że zwyczajnie trzeba poczekać bądź ząb zacznie boleć dopiero w piątek wieczorem.

Istnieje kilka domowych metod, jakimi można spróbować się poratować w przypadku wystąpienia bólu zęba.

Ból zęba – jak dotrwać do wizyty u lekarza?

Niejednokrotnie zanim dostaniemy się do stomatologa, ból zęba jest mocno dokuczliwy. Nie tylko czujemy się udręczeni, ale również całe życie zdaje się stanąć na głowie. Z bolącym zębem ciężko zająć się codziennymi sprawunkami oraz skupić myśli.

Co robić, gdy bardzo boli mnie ząb?


Prostym rozwiązaniem jest połknięcie tabletki przeciwbólowej. Najczęściej polecane medykamenty wytwarzane są na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu, w zależności od tego, jak intensywne jest uczucie bólu. Jednakże można rodzić sobie na wiele innych sposobów.

Goździki nie bez powodu są zalecane do stosowania w przypadku uporczywych bólów zęba. Goździk należy żuć, chociaż niektórzy mówią nawet o jego przyłożeniu bezpośrednio do bolącego miejsca. Jednakże można również nasączyć olejkiem goździkowym wacik i niejako opatrzyć nim bolącego zęba.

Jeśli bardzo boli mnie ząb, najlepiej unikać czynników wywołujących ból. Znaczy to, że jeśli ból pojawia się w przypadku spożywania zimnych posiłków oraz napojów, należy ograniczyć mroźną kuchnię. Dodatkowo lepiej nie jeść stroną, która odczuwa bolesność, przynajmniej do wizyty u specjalisty.

Płukanki również są zalecane w przypadku bolących zębów. Domową płukankę można wykonać na bazie soli, jednak jeśli pod ręką znajduje się herbata rumiankowa bądź szałwia, dobrze jest skorzystać z zasobów własnej domowej apteczki.