narzędzia dentystyczne

Korzeń zęba, czyli koszmar każdego dentysty

Zdrowie i uroda

Choć nie da się ukryć, że zdecydowana większość dentystów to prawdziwi profesjonaliści, to jednak czasem również i oni popełniają błędy. Jednym z najpopularniejszych z nich jest przypadkowe pozostawienie korzenia po usuniętym zębie. O tym, jak poradzić sobie z tym problemem, będzie można przeczytać w poniższym wpisie.

Słów kilka o objawach

Wszystko zaczyna się niewinnie, bo od delikatnego bólu dziąseł i od stopniowego ich puchnięcia. Z biegiem czasu (niekiedy jest to bardzo krótki czas) objawy te znacznie się intensyfikują. Czasami zdarza się nawet, że na tym etapie stomatolog nowa huta nie wykryje żadnych nieprawidłowości. Wynika to z faktu, że bardzo rzadko zleca się tu badanie rentgenowskie zęba, które dałoby odpowiedź na pytanie, co jest prawdziwą przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy.

Jak sobie poradzić?

W przeciwieństwie do “tradycyjnego” bólu zęba, pozostawienie korzenia w dziąśle, wiąże się ze znacznie większym dyskomfortem. Czasami nawet towarzyszy mu gorączka, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wszystkie te objawy pojawiły się nawet… w kilka lat po wcześniejszej ekstrakcji. Co ważne – jeśli poprzedni dentysta kraków nowa huta nic nie zdiagnozował, najlepiej przeprowadzić kolejne badania, by ustalić prawdziwą przyczynę problemu. W międzyczasie można stawiać na tradycyjne okłady, aczkolwiek również i tu trzeba być ostrożnym w kontekście zajęcia przez stan zapalny obszaru tchawicy.

Prawidłowa diagnoza jest ważna

Jeśli wspomniane zmiany będą bardzo duże, stomatolog kraków nowa huta zleci wykonanie badania RTG i – koniecznie – przepisze antybiotyk. Jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozkładający się korzeń, to jego podanie powinno bardzo szybko uśmierzyć ból i ograniczyć objawy stanu zapalnego. Może też dojść do sytuacji, gdy powstała w ten sposób wydzielina gwałtownie przemieści się do buzi. Na tym etapie leczenie się jednak nie kończy, gdyż stomatolog nowa huta musi wyciągnąć ów korzeń, a raczej… jego pozostałości.

Stomatolog czy chirurg?

Bardzo często zdarza się, że usuwaniem pozostałości po nerwach nie zajmuje się dentysta kraków nowa huta, lecz chirurg szczękowy. Świadczy to o tym, że leczenie powstałych w ten sposób zmian, wybiega już poza kompetencje zwykłego stomatologa lub dentysty.

Podsumowując, stomatolog kraków nowa huta odgrywa olbrzymią rolę w procesie usuwania pozostałości po zębie, aczkolwiek najważniejszy pozostaje tu antybiotyk. Tylko po jego podaniu (i zmniejszeniu opuchlizny) możliwe jest całkowite wyleczenie skutków tego schorzenia.