żarówka, kurs SEP, uprawnienia SEP

Uprawnienia SEP – co warto o nich wiedzieć?

Przemysł Technologia

Uprawnienie SEP jak powszechnie wiadomo upoważnia pracowników do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy też obowiązków pracowniczych związanych bezpośrednio z szeroko rozumianym obszarem energetyki. Dzięki uprawnieniom SEP można znacząco zwiększyć swoją pozycję na rynku pracy. Zdanie egzaminu i zdobycie uprawnień nie jest trudnym zadaniem zwłaszcza jak wybierze się odpowiedni kurs SEP.

Jakie uprawnienia trzeba spełnić aby uzyskać uprawnienia SEP?

Wymagania wobec uzyskania uprawnień SEP w dużym stopniu zależą od tego, jaki rodzaj pracy zamierzamy wykonywać w niedalekiej przyszłości. Jeżeli swoją przyszłość zawodową wiążemy z eksploatacją urządzeń elektrycznych to doświadczenie nie jest potrzebne. Inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o uprawnienia kontrolno-pomiarowe. W tym konkretnym przypadku zarówno doświadczenie, jak i zdobyta wiedza odgrywa kluczową rolę. Uprawnienia budowlane elektryczne odgrywają ważną rolę również wtedy, gdy w grę wchodzi pełnienie samodzielnych funkcji technicznych. Zgodnie z aktualnymi przepisami o specjalizację techniczno-budowlaną mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które posiadają stosowne uprawnienia SEP.

O czym należy pamiętać?

Jak powszechnie wiadomo wszelkie prace elektryczne w żadnym wypadku nie mogą być wykonywane bez posiadania konkretnych kwalifikacji zawodowych. Niezbędne są oczywiście uprawnienia SEP do 1kv. Wiedza i doświadczenie niezbędne jest nie tylko w specjalizacjach instalacyjnych i telekomunikacyjnych. Bardzo ważne jest również to, aby wybrać odpowiedni kurs. W dużej mierze to właśnie dzięki specjalistycznym szkoleniom zdecydowanie łatwiej jest uzyskać pozytywny wynik z egzaminów, które uprawniają do pracy w zawodzie.

Gdzie można wyrobić uprawnienie SEP?

Jak wspomniano powyżej sepowskie uprawnienia to kwalifikacje, które są niezbędne do tego, aby zgodnie z prawem podjąć pracę z urządzeniami elektroenergetycznymi. Uprawnienie SEP jest obowiązkowe nie tylko dla elektryków, ale również dla wszystkich tych osób, które nadzorują projekty i pracę pracowników pod napięciem. Zarówno kursy jak i egzaminy są łatwo dostępne, dzięki czemu sepowskie uprawnienia można wyrobić w całej Polsce. Na kursy zapisać mogą się zarówno osoby, które po raz pierwszy chcą zdobyć uprawnienia SEP, jak i również te osoby, które chcą je tylko odnowić.