gabinet stomatologiczny, dentystyczny

Jak przebiega leczenie ortodontyczne u dzieci?

Zdrowie i uroda

Nieprawidłowe ustawienie zębów w łukach oraz wady zgryzu mogą być leczone już w dzieciństwie. Według ortodontów to najlepszy okres, aby zadbać o uśmiech. Jak odbywa się leczenie ortodontyczne u najmłodszych pacjentów?

1. Wybór ortodonty

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest wybór ortodonty. Gdzie udać się z dzieckiem?

Osobom szukającym specjalisty jak ortodonta dziecięcy Łódź oferuje dostęp do licznych punktów, gdzie można otrzymać fachową pomoc. Dzieci do 12. roku życia mają możliwość korzystania z usług bezpłatnie, w ramach NFZ. Powyżej tego okresu możliwe jest tylko leczenie prywatne.

Gabinety dostępne w sektorze ortodoncja Łódź warto sprawdzić dokładniej przed umówieniem się na wizytę. Przy wyborze ortodonty należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie, opinie, wyposażenie gabinetu.

2. Wizyta konsultacyjna

Jest to pierwsza wizyta u ortodonty, podczas której specjalista bada zgryz i zęby, wykonuje specjalne wyciski i zleca przygotowanie zdjęć RTG potrzebnych do opracowania planu leczenia.

3. Założenie aparatu

U dzieci młodszych najczęściej stosowane są aparaty ruchome, które wyjmuje się z jamy ustnej. Mają zwykle formę płytki z drucikami. Starsze dzieci mogą nosić aparaty ortodontyczne stałe – metalowe, estetyczne. Stosuje się także inne typy aparatów jak płytka Hassa, aparat Pendulum.

Czas leczenia to na ogół 1-3 lata w zależności od wady i typu aparatu. W trakcie leczenia aparat jest systematycznie modyfikowany, by umożliwić przesuwanie zębów we właściwe pozycje.

4. Zdjęcie aparatu i retencja

Gdy uzyska się optymalny efekt, wtedy aparat ortodontyczny stały jest zdejmowany lub zaprzestaje się stosowania aparatu wyjmowanego.

Następnie ma miejsce etap retencji – stabilizacji efektów. Również może on wymagać noszenia aparatu dla ich utrzymania. Inną formą retencji jest umieszczenie drucika od wewnętrznej powierzchni zębów.

Ortodonta dziecięcy Łódź – wybierz leczenie w sprawdzonym gabinecie
Rodzicom poszukującym specjalisty jak ortodonta Łódź prezentuje szeroką gamę usług. Aby wybrać dobrego ortodontę, warto skupić się na specjalistach cieszących się dobrymi opiniami wśród pacjentów.

Z adresami gabinetów działających w sektorze ortodoncja Łódź można zapoznać się bliżej w internecie. W sieci można także znaleźć komentarze na ich temat. Sprawdzony ortodonta to pewność udanego leczenia!