ortodonta dziecięcy, proste zęby

Kiedy do ortodonty z dzieckiem?

Zdrowie i uroda

Ortodonta dziecięcy Kraków to jeden z tych specjalistów, który jest bardzo często poszukiwany przez rodziców. To właśnie z dziećmi najczęściej chodzi się do ortodonty. Aparaty ortodontyczne Kraków można nosić już od wczesnych lat dziecięcych, kiedy najłatwiej skorygować wady zgryzu. Poniżej więcej na ten temat.

Ortodoncja Kraków

Poważna wada zgryzu to naprawdę duży problem. Nie chodzi tylko o to, że zęby nie prezentują się najlepiej. Pojawiają się bowiem trudności z prawidłową wymową, a także z gryzieniem. Poza tym dzieci mogą również odczuwać dyskomfort i ból. Warto zatem wybrać się z nimi do dobrego ortodonty, aby od najmłodszych lat rozpocząć leczenie. Daje to bardzo dużą szansę powodzenia.

Ortodonta dziecięcy Kraków

Im szybciej rozpocznie się leczenie wad zgryzu, tym szybciej można spodziewać się efektów. Dodatkowo wady leczone u dzieci są łatwe do usunięcia na stałe. Niestety w przypadku dorosłych leczenie u ortodonty często trwa nawet kilka lat, ponieważ połączone jest z koniecznością noszenia aparatu retencyjnego. To aparat, który zapobiega powrotowi zębów na starą pozycję. W przypadku dzieci szyna retencyjna również często jest potrzebna, ale można ją nosić krócej lub tylko na noc.

Ortodoncja Kraków na NFZ

Leczenie zgryzu u dzieci może być refundowane w ramach podstawowego ubezpieczenia w NFZ. Warto o tym pamiętać i wybierać takie gabinety ortodontyczne, które mają podpisane kontrakty z NFZ. To naprawdę możliwość zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy złotych. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że leczenie u ortodonty jest bardzo kosztowne. Wysoki koszt to sam aparat, ale też konsultacje, które często trzeba odbywać przynajmniej raz w miesiącu. To właśnie wtedy ortodonta zmienia nacisk aparatu, dokręcając go. Ortodoncja Kraków ma bogatą ofertę i z pewnością przedstawi kosztorys leczenia.

Higiena jamy ustnej

Dzieci noszące aparat ortodontyczny muszą pamiętać o prawidłowych nawykach związanych z higieną jamy ustnej. Noszenie aparatu wiąże się bowiem z większym ryzykiem próchnicy, stanów zapalnych, a także innych problemów i chorób dziąseł oraz zębów. Warto od małego uczyć dzieci tego, jak prawidłowo czyścić zęby z jednoczesnym używaniem nici dentystycznej. Te dobre nawyki pozostaną na zawsze. Dzieci, które noszą aparat od małego, wykształcają rozbudowane nawyki higieniczne, dzięki którym zdrowie ich jamy ustnej jest po prostu lepsze.