dentysta, stomatolog

Protetyk w Sosnowcu – czym się zajmuje i jak znaleźć?

Zdrowie i uroda

Sosnowiec to miasto, które może się poszczycić Wydziałem Farmaceutycznym, działającym w ramach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauka o zdrowiu znajduje się zatem w samym centrum miejscowego społeczeństwa i nic dziwnego, że również jeśli chodzi o stomatologię, w mieście tym działa prężnie kilka ośrodków. Są także wyspecjalizowane punkty zajmujące się protetyką.

Charakterystyka protetyki

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się szeroko pojętą restauracją pierwotnego stanu zębów, zakłóconego na skutek utraty uzębienia lub ich uszkodzenia, ma długą historię. Złote uzupełnienia zębów znajdowano już w mumiach egipskich, a znaleziono nawet czaszkę, w której tkwił żelazny implant zęba. W XV wieku w Japonii wykonywano protezy z drzew owocowych, a chwilę później rzeźbiono koronki z kości hipopotamów i stosowano porcelanowe uzupełnienia. Już na początku wieku XIX zaczęto stosować klamry w protezach.

Dzisiaj protetyka, to nauka nadal prężnie się rozwijająca i wprowadzająca nowe rozwiązania. Poza głównymi celami wykonywanych zabiegów, pozwala na korektę estetyki twarzy i przyczynia się do leczenia chorób przyzębia i dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych.

Protetyka Sosnowiec – wykonywane zabiegi

W temacie protetyka Sosnowiec oferuje usługi kilku protetyków – stomatologów, którzy po przeprowadzeniu wstępnego badania (tomografia komputerowa zębów) i diagnozy, proponują zabiegi rekonstrukcji zębów za pomocą specjalistycznych uzupełnień.

Uzupełnienia ruchome to protezy zębowe, które nie są na stałe umieszczane w jamie zębowej, a noszone tylko w miarę potrzeb. Stosuje się je zwłaszcza wtedy gdy ubytków jest sporo, a do wyboru są zwyczajowo protezy akrylowe, szkieletowe lub wsparte na istniejących zębach.

Rozwiązaniem droższym i nieco bardziej skomplikowanym są protezy stałe. Korony zakłada się jednorazowo i nie można ich wyciągać. W przypadku dużego urazu mechanicznego, albo ostro rozwijającej się próchnicy może to być jedyny sposób na uratowanie zębów. Najbardziej trwałe (ale i najdroższe) są koronki porcelanowe. Jeżeli chodzi o protezy zębowe Sosnowiec proponuje uzupełnienia wykonane z różnych materiałów i w różnych cenach. Mostami wypełnia się natomiast miejsca po pojedynczych zębach, które wypadły.

W ramach usług protetyka zajmuje się też pojedynczymi implantami zębowymi. W tym celu wszczepia się przedtem ćwiek, na którym odbudowuje się ząb. Również te implanty są zróżnicowane pod względem materiałowym, z najdroższymi porcelanowymi. Innym rozwiązaniem może być założenie licówek, nakładanych na istniejący ząb, bez konieczności jego usuwania.

Podsumowanie

Jeżeli decydujemy się na zabieg jakim jest protetyka stomatologiczna warto sprawdzić oferty doświadczonego i rzetelnego protetyka. Jak znaleźć dobrego specjalistę w Sosnowcu? W dobie internetu wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać frazę “protetyk Sosnowiec”, aby odnaleźć lekarza, który wydajnie poprawi nasz uśmiech.